A 725 m long train passes through a 235
A 725 m long train passes through a 235 m long tunnel in 48 sec. Find the speed of the train.
725 मीटर लंबी एक रेलगाड़ी को 235 मीटर लंबी एक सुरंग को पार करने में 48 सेकंड लगते है।रेलगाड़ी की चाल ज्ञात कीजिए।
Detailed Solution & Logic
72 km/h
L1 = 725m, L2 = 235 m, t = 48, s
Total distance = L1 + L2 = 960,m
v = $ \dfrac{960}{48} = 20 $ m/s
v = 20 $ \times \dfrac{18}{5} = 72, $ km/h
Answer = 72,km/h
Similar Practice Questions
Two trains are moving in opposite directions
Two trains are moving in opposite directions at speeds of 60 km/h and 110 km/h....
Manoj travels from City A to City B.
Manoj travels from City A to City B. If Manoj drives his car at \(\frac{1}{5}\)...
A train travels the first 200 km of a journey at a speed of 100 km/h and the remaining 150 km at a speed of 75 km/h. What is the average speed (in km/h) of the train for the entire journey?
A train travels the first 200 km of a journey at a speed of 100...
The average speed of a car running at 70 km/hr for 1 hour and ‘P’ km/hr for $1\frac{1}{2}$ hour is 55km/hr. Find the value of p
The average speed of a car running at 70 km/hr for 1 hour and ‘P’...
A man goes to Ahmedabad
A man goes to Ahmedabad from Kolkata at a speed of 78km/hr and returns to...
A motorcycle covered the first 60 km of its journey at an average speed of 40 km/h. The speed of the motorcycle for covering the rest of the journey, i.e. 90 km, was 45 km/h. During the whole journey, the overall average speed of the motorcycle was:
A motorcycle covered the first 60 km of its journey at an average speed of...
A train is moving at a uniform speed of 80 km/h. What distance will it cover in 30 minutes?
A train is moving at a uniform speed of 80 km/h. What distance will it...