A shopkeeper bought an article for ₹500.
A shopkeeper bought an article for ₹500. At what price (in ₹) should he sell the article to make 28% profit?
एक दुकानदार ने ₹500 में एक वस्तु खरीदी। 28% लाभ प्राप्त करने के लिए उसे वस्तु को किस मूल्य (₹ में) पर बेचना चाहिए?
Detailed Solution & Logic
640
Cost Price (CP)= ₹500
Profit % = 28%
Selling Price (SP) = CP + $ \text{Profit} = CP \left(1 + \frac{28}{100}\right) $
$ SP = 500 \times \frac{128}{100} $
$ SP = 500 \times 1.28 = ₹640 $
Answer = ₹640
Similar Practice Questions
What is the cost price of an article
What is the cost price of an article which is sold for ₹1,566 with 8%...
A shopkeeper professes to sell his goods at a 55%
A shopkeeper professes to sell his goods at a 55% loss but uses a false...
M and N start a business. M invests ₹79,000 more than N for 7 months and N invests for 6 months. M’s share is ₹745 more than that of N, out of a total profit of ₹6,705. Find the capital contributed by M.
M and N start a business. M invests ₹79,000 more than N for 7 months...
What is the selling price if the cost price is ₹400 and the profit is 25%?
What is the selling price if the cost price is ₹400 and the profit is...
A company earns a profit (in ₹) that is distributed among the company’s three partners in the ratio of 5 : 8 : 17.
A company earns a profit (in ₹) that is distributed among the company’s three partners...
Aakash, Suman, and Raj invest ₹1,720, ₹1,690, and ₹1,240, respectively to start abusiness. If the profit at the end of the year is ₹1,440, then what is the share of Raj in the profit?
Aakash, Suman, and Raj invest ₹1,720, ₹1,690, and ₹1,240, respectively to start abusiness. If the...
A shopkeeper, after giving a 20%
A shopkeeper, after giving a 20% discount on the marked price, still makes a 10%...