A shopkeeper bought an article for ₹500.
A shopkeeper bought an article for ₹500. At what price (in ₹) should he sell the article to make 28% profit?
एक दुकानदार ने ₹500 में एक वस्तु खरीदी। 28% लाभ प्राप्त करने के लिए उसे वस्तु को किस मूल्य (₹ में) पर बेचना चाहिए?
Detailed Solution & Logic
640
Cost Price (CP)= ₹500
Profit % = 28%
Selling Price (SP) = CP + $ \text{Profit} = CP \left(1 + \frac{28}{100}\right) $
$ SP = 500 \times \frac{128}{100} $
$ SP = 500 \times 1.28 = ₹640 $
Answer = ₹640
Similar Practice Questions
A man buys a sofa set for ₹24,000. He spends ₹3,000 on repairs and sells it for ₹30,000.
A man buys a sofa set for ₹24,000. He spends ₹3,000 on repairs and sells...
M and N start a business. M invests ₹79,000 more than N for 7 months and N invests for 6 months. M’s share is ₹745 more than that of N, out of a total profit of ₹6,705. Find the capital contributed by M.
M and N start a business. M invests ₹79,000 more than N for 7 months...
The selling price of a fan is ₹7,392.
The selling price of a fan is ₹7,392. If profit percentage is 32%, then what...
Vinod, Kajal, and Arpit invest ₹1,040, ₹1,390, and ₹1,890,
Vinod, Kajal, and Arpit invest ₹1,040, ₹1,390, and ₹1,890, respectively to start a business. If...
The profit made on a product is 49%. What is the loss percentage (rounded up to two decimal places) incurred on the sale if the figures of both the cost price and selling price are interchanged?
The profit made on a product is 49%. What is the loss percentage (rounded up...
A shopkeeper professes to sell his goods at a 55%
A shopkeeper professes to sell his goods at a 55% loss but uses a false...
400 apples were bought at ₹1200 per
400 apples were bought at ₹1200 per hundred and were sold at a profit of...