A train covers a distance of 57.6 km in 48 minutes. Find its speed in m/s.
A train covers a distance of 57.6 km in 48 minutes. Find its speed in m/s.
एक रेलगाड़ी 57.6 km की दूरी 48 मिनट में तय करती हैं। इसकी चाल m/s में ज्ञात करें।
Detailed Solution & Logic
20
Solution:
Distance = 57.6 km = $57.6 \times 1000 = 57600$ m
Time = 48 min = $48 \times 60 = 2880$ sec
Speed:
$ \frac{57600}{2880} = 20 \text{ m/s}$
✅ Final Answer: 20 m/s
Similar Practice Questions
Train A, running at 90 km/h, starts from station Y at 8:00 a.m. Train B, running at 120 km/h, starts from station Y on the same route at 8:10 a.m. in the same direction. If train B catches train A at station Z at 8:40 a.m., what is the distance between stations Y and Z?
Train A, running at 90 km/h, starts from station Y at 8:00 a.m. Train B,...
Pooja drives 4km towards east from point A. She takes a right turn and drives 2
Pooja drives 4km towards east from point A. She takes a right turn and drives...
A 375 m long train passes a man travelling in the opposite direction at a speed of 10.2 km/h in 15 seconds. Find the speed of the train (in km/h).
A 375 m long train passes a man travelling in the opposite direction at a...
A person travels from Kolkata to Ahmedabad at a speed of 9km/hr and returns back to Kolkata by the same route at a speed of 18 km/hr. Find his average speed (in km/hr) during the entire journey.
A person travels from Kolkata to Ahmedabad at a speed of 9km/hr and returns back...
Alisha is an athlete who runs 10 km towards the south and then turns to the left.
Alisha is an athlete who runs 10 km towards the south and then turns to...
Manan starts from Point A and drives 42 km
Manan starts from Point A and drives 42 km towards South. He then takes a...
A person starts from point Z, and walks 7 km towards south. He turns right, and walks 5 km, turns right, walks another 3 km, turns right again, walks another 1 km, then turns left, and walks 4 km to reach point
A person starts from point Z, and walks 7 km towards south. He turns right,...