David spends 55% of his income. If he saves ₹36,000, then his income (in ₹) is:
David spends 55% of his income. If he saves ₹36,000, then his income (in ₹) is:
डेविड अपनी आय का 55% खर्च करता है। यदि वह ₹36,000 बचाता है, तो उसकी आय (₹ में) कितनी है?
Detailed Solution & Logic
80,000
David spends 55% of his income, so he saves 45%.
Savings = 45% of income = ₹36,000
Let income be $x$.
$45%$ of $x = 36000$
$\frac{45}{100} \times x = 36000$
$0.45x = 36000$
$x = \frac{36000}{0.45}$
$x = 80000$
Final Answer: ₹80,000
Similar Practice Questions
An employee’s salary is reduced by 20%. By getting a 20% increase in the reduced salary, he can recover his original salary.
An employee’s salary is reduced by 20%. By getting a 20% increase in the reduced...
A trader claims to sell vegetables at a profit of 57%, but also dishonestly uses a weight which is 13% less than what is mentioned on it. Find the total percentage of profit earned by the trader. (Round off the answer to the nearest whole number.)
A trader claims to sell vegetables at a profit of 57%, but also dishonestly uses...
Two candidates contested in an election.
Two candidates contested in an election. One of them secured 62.5% of the total votes...
20% of a number is more than 20% of 620 by 170. The number is:
20% of a number is more than 20% of 620 by 170. The number is:...
If the purchasing price of an article is 80% of its selling price, then the profit percentage is:
If the purchasing price of an article is 80% of its selling price, then the...
A shopkeeper fixes the marked price of an item at 150% above its cost price. What percentage of discount on the marked price should be allowed to gain 20%?
A shopkeeper fixes the marked price of an item at 150% above its cost price....
2% of 4% of a number is what percentage of that number?
2% of 4% of a number is what percentage of that number? किसी संख्या के...