David spends 55% of his income. If he saves ₹36,000, then his income (in ₹) is:
David spends 55% of his income. If he saves ₹36,000, then his income (in ₹) is:
डेविड अपनी आय का 55% खर्च करता है। यदि वह ₹36,000 बचाता है, तो उसकी आय (₹ में) कितनी है?
Detailed Solution & Logic
80,000
David spends 55% of his income, so he saves 45%.
Savings = 45% of income = ₹36,000
Let income be $x$.
$45%$ of $x = 36000$
$\frac{45}{100} \times x = 36000$
$0.45x = 36000$
$x = \frac{36000}{0.45}$
$x = 80000$
Final Answer: ₹80,000
Similar Practice Questions
Three persons ran for office and got, 1136, 7636 and 11628 votes, respectively. What was the winning candidate’s percentage of the total votes?
Three persons ran for office and got, 1136, 7636 and 11628 votes, respectively. What was the...
A wholesaler sells a tin of soybean oil for ₹5,720 and incurs a loss of 12%. Now, if he decides to sell the second tin of soybean oil for ₹7,475, find his profit percentage in the sale of the second tin.
A wholesaler sells a tin of soybean oil for ₹5,720 and incurs a loss of...
20% of a number is 170 more than 20% of 530. Find the number.
20% of a number is 170 more than 20% of 530. Find the number. किसी...
A retailer offers a discount scheme where customers receive a 10% discount on purchases between ₹1,000 and ₹5,000, and a 20% discount on purchases above ₹5,000. If a customer buys goods worth ₹6,000, how much will they save (in ₹) compared to the original price?
A retailer offers a discount scheme where customers receive a 10% discount on purchases between...
The population of a district is 369000,
The population of a district is 369000, out of which 186000 are males. 45% of...
The time period of 1 hour 45 minutes is what percent of a day?
The time period of 1 hour 45 minutes is what percent of a day? 1...
A rectangular park is 60 m by 40 m. A semicircular pond of diameter 40 m is inside.
A rectangular park is 60 m by 40 m. A semicircular pond of diameter 40...