Two mixers and one TV cost ₹7,000,
Two mixers and one TV cost ₹7,000, while two TVs and one mixer cost ₹9,800. The value of one TV is:
दो मिक्सर और एक टीवी की कीमत ₹7,000 है, जबकि दो टीवी और मिक्सर की कीमत ₹9,800 है। एक टीवी की कीमत कितनी होगी?
Detailed Solution & Logic
Rs 4,200
Let the price of one mixer be M and one TV be T
Equation 1: 2M + T = 7000
Equation 2: M + 2T = 9800
From equation 1: T = 7000 - 2M
Substitute in equation 2: M + 2(7000 - 2M) = 9800
M + 14000 - 4M = 9800
-3M + 14000 = 9800
-3M = 9800 - 14000 = -4200
M = 1400
Now, T = $ 7000 - 2 \times 1400 = 7000 - 2800 = 4200 $
T = 4200
Similar Practice Questions
The current population of a town is 12,500. It increases by 52% and 30% in two successive years but decreases by 15% in the third year. What is the population of the town at the end of the third year?
The current population of a town is 12,500. It increases by 52% and 30% in...
In an election, there were two candidates. One candidate received 38% of the votes and lost by 7200 votes. What was the total number of valid votes?
In an election, there were two candidates. One candidate received 38% of the votes and...
A bottle contains 2600 ml of oil. If the quantity of oil is increased by 22%, the bottle gets completely filled. What is the capacity of the bottle?
A bottle contains 2600 ml of oil. If the quantity of oil is increased by...
A shirt was originally priced at ₹600. It is now on sale for ₹540. What is the percentage decrease in the price?
A shirt was originally priced at ₹600. It is now on sale for ₹540. What...
The cost price of an article is ₹225, and its marked price is ₹900. If the seller offers a 58% discount on the marked price, what is his profit percentage?
The cost price of an article is ₹225, and its marked price is ₹900. If...
The population of a district is 385000, out of which 168000 are males. 52% of the population is literate. If 21% males are literate, then what percentage of females are literate?
The population of a district is 385000, out of which 168000 are males. 52% of...
The population of a district is 327,000, out of which 224,000 are males. 65% of the population is literate. If 65% of the males are literate, what is the percentage of literate females?
The population of a district is 327,000, out of which 224,000 are males. 65% of...