What is the selling price if the cost price is ₹400 and the profit is 25%?
What is the selling price if the cost price is ₹400 and the profit is 25%?
यदि क्रय मूल्य ₹400 है और लाभ 25% है तो विक्रय मूल्य क्या हैं?
Detailed Solution & Logic
500
Solution
sp = (विक्रय मूल्य) = ?
CP= (क्रय मूल्य) = 400
profit (लाभ) = 25%
= $\frac{25}{100}\times 400$ = 100
विक्रय मूल्य Selling Price
SP = CP + Profit
SP = 400 +100 = 500
Similar Practice Questions
Bina sells an article to Shyam at a 19% loss
Bina sells an article to Shyam at a 19% loss for ₹4,860. Shyam then sells...
Vinod, Kajal, and Arpit invest ₹1,040, ₹1,390, and ₹1,890,
Vinod, Kajal, and Arpit invest ₹1,040, ₹1,390, and ₹1,890, respectively to start a business. If...
Raju buys a mobile phone for ₹14,500 and sells
Raju buys a mobile phone for ₹14,500 and sells it at a loss of 25%....
The cost price of 5 kg of millet and 10 kg of wheat were ₹50 and ₹60 per kg, respectively. On selling, the seller profits 10% on millet and 20% on wheat. What was the total sale price?
The cost price of 5 kg of millet and 10 kg of wheat were ₹50...
The selling price of 16 books is equal to the cost price of 8 books. Find the loss or gain percentage.
The selling price of 16 books is equal to the cost price of 8 books....
If the selling price of a bed is 2-times
If the selling price of a bed is 2-times of initial, then the profit is...
A seller offers a 40% discount on an item whose cost price is Rs. 720.
A seller offers a 40% discount on an item whose cost price is Rs. 720....