What is the selling price if the cost price is ₹400 and the profit is 25%?
What is the selling price if the cost price is ₹400 and the profit is 25%?
यदि क्रय मूल्य ₹400 है और लाभ 25% है तो विक्रय मूल्य क्या हैं?
Detailed Solution & Logic
500
Solution
sp = (विक्रय मूल्य) = ?
CP= (क्रय मूल्य) = 400
profit (लाभ) = 25%
= $\frac{25}{100}\times 400$ = 100
विक्रय मूल्य Selling Price
SP = CP + Profit
SP = 400 +100 = 500
Similar Practice Questions
In what ratio should sugar costing ₹52 per kg be mixed with sugar costing ₹73 per kg so that the mixture can be sold at ₹87.10 per kg with a profit of 30%?
In what ratio should sugar costing ₹52 per kg be mixed with sugar costing ₹73...
The profit made on a product is 49%. What is the loss percentage (rounded up to two decimal places) incurred on the sale if the figures of both the cost price and selling price are interchanged?
The profit made on a product is 49%. What is the loss percentage (rounded up...
A dishonest shopkeeper promises
A dishonest shopkeeper promises to sell his goods at cost price. However, he uses a...
Kanchan sold 153 chairs and made a profit equal to the selling price of 78 chairs. What is her profit percentage?
Kanchan sold 153 chairs and made a profit equal to the selling price of 78...
A shopkeeper professes to sell his goods at a 55%
A shopkeeper professes to sell his goods at a 55% loss but uses a false...
Atul sold two sacks of rice for ₹19,200
Atul sold two sacks of rice for ₹19,200 each. On one, he gained 20% and...
An electronics store orders 150 portable speakers at a a cost of ₹400 each.
An electronics store orders 150 portable speakers at a a cost of ₹400 each. The...