A shopkeeper bought an article for ₹500.
A shopkeeper bought an article for ₹500. At what price (in ₹) should he sell the article to make 28% profit?
एक दुकानदार ने ₹500 में एक वस्तु खरीदी। 28% लाभ प्राप्त करने के लिए उसे वस्तु को किस मूल्य (₹ में) पर बेचना चाहिए?
Detailed Solution & Logic
640
Cost Price (CP)= ₹500
Profit % = 28%
Selling Price (SP) = CP + $ \text{Profit} = CP \left(1 + \frac{28}{100}\right) $
$ SP = 500 \times \frac{128}{100} $
$ SP = 500 \times 1.28 = ₹640 $
Answer = ₹640
Similar Practice Questions
Atul sold two sacks of rice for ₹19,200
Atul sold two sacks of rice for ₹19,200 each. On one, he gained 20% and...
Sachin sold 152 chairs and had
Sachin sold 152 chairs and had a gain equal to the selling price of 52...
A dishonest shopkeeper promises
A dishonest shopkeeper promises to sell his goods at cost price. However, he uses a...
M and N start a business. M invests ₹79,000 more than N for 7 months and N invests for 6 months. M’s share is ₹745 more than that of N, out of a total profit of ₹6,705. Find the capital contributed by M.
M and N start a business. M invests ₹79,000 more than N for 7 months...
What is the selling price if the cost price is ₹400 and the profit is 25%?
What is the selling price if the cost price is ₹400 and the profit is...
In 2020, Sumit’s income was ₹21,000. He receives a 10% increase every year. What was his income in 2022?
In 2020, Sumit’s income was ₹21,000. He receives a 10% increase every year. What was...
Rahul, Monika, and Yuvraj invest ₹1,310, ₹1,430, and ₹1,040, respectively, to start a business. If the profit at the end of the year is ₹1,890, then what is the share of Yuvraj in the profit?
Rahul, Monika, and Yuvraj invest ₹1,310, ₹1,430, and ₹1,040, respectively, to start a business. If...