If the cost price of a camera is 75%
If the cost price of a camera is 75% of its selling price, then the profit percent is:
यदि एक कैमरे का क्रय मूल्य उसके विक्रय मूल्य का 75% है, तो लाभ प्रतिशत कितना है?
Detailed Solution & Logic
\(33\frac{1}{3}\)%
Let the selling price (SP) = 100 units
Cost Price (CP)= 75% of SP = 75
Profit = SP − CP = 100 − 75 = 25
Profit % = $\frac{\text{Profit}}{\text{CP}} \times 100 = \frac{25}{75} \times 100 = 33\frac{1}{3}%$
Answer = $ 33\frac{1}{3}$ %
Similar Practice Questions
Bina sells an article to Shyam at a 19% loss
Bina sells an article to Shyam at a 19% loss for ₹4,860. Shyam then sells...
Ramani sells her car to Sarla at a loss of 15%.
Ramani sells her car to Sarla at a loss of 15%. If Sarla pays ₹1,91,250...
Ketan sold 151 chairs
Ketan sold 151 chairs and had a gain equal to the selling price of 51...
400 apples were bought at ₹1200 per
400 apples were bought at ₹1200 per hundred and were sold at a profit of...
A shopkeeper bought an article for ₹500.
A shopkeeper bought an article for ₹500. At what price (in ₹) should he sell...
83 mirrors were purchased for ₹83, and 22 mirrors broke in transit. The trader sold the remaining mirrors at ₹3.60 each. Find his profit.
83 mirrors were purchased for ₹83, and 22 mirrors broke in transit. The trader sold...
A man sells an article at a certain price
A man sells an article at a certain price and suffers a loss of 20%....