P and Q together fill the cistern in 12 hours
Combined rate = $\frac{1}{12}$ tank per hour
P alone fills in 14 hours
⇒ Rate of P = $\frac{1}{14}$ tank per hour
Rate of Q
Rate of Q = Combined rate − Rate of P
$= \frac{1}{12} - \frac{1}{14}$
LCM of 12 and 14 = 84
$= \frac{7 - 6}{84} = \frac{1}{84}$
So, Q alone fills the whole tank in 84 hours.
Time to fill $\frac{1}{4}$ tank
Time = $84 \times \frac{1}{4} = 21$ hours
Correct Answer: 21 hours