What is the selling price if the cost price is ₹400 and the profit is 25%?
What is the selling price if the cost price is ₹400 and the profit is 25%?
यदि क्रय मूल्य ₹400 है और लाभ 25% है तो विक्रय मूल्य क्या हैं?
Detailed Solution & Logic
500
Solution
sp = (विक्रय मूल्य) = ?
CP= (क्रय मूल्य) = 400
profit (लाभ) = 25%
= $\frac{25}{100}\times 400$ = 100
विक्रय मूल्य Selling Price
SP = CP + Profit
SP = 400 +100 = 500
Similar Practice Questions
A shopkeeper bought an article for ₹500.
A shopkeeper bought an article for ₹500. At what price (in ₹) should he sell...
A shopkeeper bought 100 pens at Rs 10 each. He sold 60 pens at 20% profit and the rest at 10% loss.
A shopkeeper bought 100 pens at Rs 10 each. He sold 60 pens at 20%...
Simplify/ सरल करे :
Simplify/ सरल करे : (\sqrt{7}^6 \div (\sqrt{7}^4) = 7^{n)
A shopkeeper, after giving a 20%
A shopkeeper, after giving a 20% discount on the marked price, still makes a 10%...
A seller makes a loss of 5% by selling a shirt for ₹1,000. He would have made x% profit by selling for ₹1,400. Find the value of x.
A seller makes a loss of 5% by selling a shirt for ₹1,000. He would...
An art dealer sells a painting for Rs.6,600, making a profit of 10% after paying Rs. 600 in restoration charges.
An art dealer sells a painting for Rs.6,600, making a profit of 10% after paying...
A shopkeeper professes to sell his goods at a 55%
A shopkeeper professes to sell his goods at a 55% loss but uses a false...